Tudta-e hogy...
Az ágykeret funkciója nagyon sokrétű. Mindenek előtt egy ágy legyen szép, színe harmonizáljon környezetünkkel. Tartsa meg megfelelően a bele kerülő matrac és testünk súlyát úgy, hogy közben nem mozoghat és nem nyikoroghat. A tartósság érdekében válasszon tömör fa ágykeretet akár fenyőből vagy éppen bükkből vagy tölgyfából.
Nagyon fontos a forma és a felhasznált alapanyagok minősége. A nem megfelelő mértékben visszaszárított fa alapanyag óhatatlanul hajolni, csavarodni, vetemedni és repedni fog, tönkre téve ezzel magát az ágykeretet. A nem megfelelő módon és rétegekben ragasztott alapanyag szintén repedésekhez vezet, főként az alacsony páratartalmú távfűtött lakásokban érdemes jól megválasztani a tömör fából készült ágykeretünket.
Milyen magas legyen?
Az ergonómiai kutatások azt az eredményt hozták, hogy a megfelelő matracmagassága (fekvőmagasság), az használójának a padlótól mért térdmagassága plusz 5cm. Ez az a magasság, ahová könnyel le lehet ülné és erőlködés nélkül fel lehet kelni.
Mennyit lógjon ki a matrac az ágyból?
A tapasztalat azt mutatja, hogy a matrac keménységétől függően ez matraconként változik. Minden esetben az lenne a cél, hogy amikor leülünk az ágyra ne tudjunk olyan mélyre süppedni, hogy az ágykeret éle nyomja a combunkat. Ez az érték általában 10-12cm-nél van, minimum értéke jellemzően 5-8cm.
Mire érdemes még figyelni?
Fontos, hogy milyen ágyrács és matrac kerül az ágykeretbe. Tekintettel, hogy különböző vastagságú ágyrácsok vannak, így kezdve a ca. 2cm vastag ágybordáktól egészen a 8-9cm vastag motoros ágyrácsokig igen széles a paletta, így ágykeret rendelésnél már előre érdemes tudni, hogy milyen ágyrács kerül majd ágyunkba és ehhez igazítani a rácstartó felfüggesztéseket.
Ágy, ágykeret, ágyváz, franciaágy, ágyneműtartós ágyak, fenyő ágyak, bükk ágykeretek