Paplanok

Rendezettség:   Akciós ár szerint | Listaár szerint

Gumotex Diamond Queen Mono kemény matrac

Gumotex Diamond Queen Mono kemény matrac

104,900 Ft-tól

23cm

140kg+

Igen 60C°-on

(1)
Tudta-e hogy... Tudta-e hogy...

A rugós matracok közül árfekvésük miatt talán a bonell rugós matracok a legnépszerűbbek, de a jobb formakövetést nyújtó zsákrugós, más néven táskarugós matracok is nagy népszerűségnek örvendenek. Valamennyit hosszú élettartam, kiváló légáteresztés és nagy rugalmasság jellemez.

Mi is az a bonell rugó?

Az 1860-as években hatalmas áttörésként megjelentek az acélrugós matracok, az első ilyen bonell rendszerű rugót Heinrich Westphal fejlesztette ki. A korabeli technológia gyártási és műszaki hiányosságai miatt azonban csak jóval később, az 1940-es évek végén nőtt meg a bonellrugók népszerűsége.

A rugós matracok a kor előrehaladtával és a habanyagok fejlődésével azért egyre inkább háttérbe szorulnak, formakövetésben, alátámasztásban és ergonómiai alakíthatóságban gyakorlatilag a korszerű habanyagok szép lassan átveszik a helyüket. Egy matracmag feladata lenne a tökéletes formakövetés, a megfelelő beeresztése a testnek és a kellő alátámasztása testünknek a fontos részeken. Ehhez mindenek előtt egy úgynevezett pontrugalmas felületre lenne szükségünk, amit ha egy ponton az ujjunkkal megnyomunk, akkor csak azon a ponton süllyed be, a többi részen viszont egyenes marad. Mint tudjuk a bonell rugós matracok egymással szorosan összedrótozott 6-8cm átmérőjű rugótestekből állnak, ahol ha egy ponton elkezdjük terhelni (nyomni) a matracot, akkor egy nagy felület kezd el hajolni. Ezt a szakma "síkrugalmasságnak" hívja és szöges ellentétben áll az ergonómiailag elfogadható pontrugalmassággal. Ezen a hiányosságon a gyártók különböző komfortrétegekkel igyekeznek javítani, amely néhány terméknél már olyan vastagságot is elér, hogy a rugótesteknek már csak a masszív tartó feladat jut.

Zsákrugó, táskarugó, Marshal-rugó

Mindhárom kifejezés ugyanazt jelenti. James Marshall angol származású gépészmérnök 1900-ban alapította meg Marshall Ventilated Mattress nevű cégét Kanadában, így az ő nevéhez fűződik a táskarugó vagy zsákrugó, amit nyugati országokban inkább Marshall rugónak hívnak. A bonell elavultságát és korszerűtlenségét felismerve a gyártók kifejlesztették a zsákrugót más nevén táskarugót, amelynek elve, hogy a rugótestek kisebb méretűek és egy kis textil tasakba bevarrva majdnem függetlenül mozognak egymástól. Ez természetesen sokkal jobb, mint elődje, de pontrugalmasságban még mindig messze elmarad a habmatracoktól, nem beszélve arról, hogy a zsákrugós matracok árfekvése nem éppen a legkedvezőbb.
Természetesen a zsákrugós matracok ergonómiai alakíthatósága klasszisokkal meghaladja a bonell rugós matracokat, azonban a megfelelő zónázott kialakítás csak a felsőbb kategóriákban található meg. És még mindig ott tartunk, hogy egy fémhalmazzal az ágyunkban alszunk együtt, amely kisérletileg bizonyított módon felerősítheti az elektroszmog káros hatásait és a föld egészségtelen sugárzásainak felerősítésében is kiemelkedő szerepe van. A hangzatos garanciavállalásnál -tisztelet a kivételnek- a 10-15 év általában csak a rugótestre vonatkozik, ami azonban tönkre szokott menni, az a kényelmi réteg és a huzat, ezekre többnyire viszont csak 1-3 év garancia van.

A rugós matracok közül árfekvésük miatt talán a bonell rugós matracok a legnépszerűbbek, de a jobb formakövetést nyújtó zsákrugós, más néven táskarugós matracok is nagy népszerűségnek örvendenek. Valamennyit hosszú élettartam, kiváló légáteresztés és nagy rugalmasság jellemez