Paplanok

Latex biomatracok: nagy átverés?

A latex titkai: a butadién

A latex matrac természetes. Vagyis természetesen nem az. Mitől biomatrac, latex biomatrac, amikor mesterséges latex matracok többsége szinte semmilyen természetes anyagot nem tartalmaz? De szép is a természet...

Azt hiszem, hogy a klasszikus biomatrac gyártók idáig sem szerettek kifejezetten, a kókuszról megfogalmazott "ipari hulladék-élelmiszeripari melléktermék" cikkem sem enyhített ezen a tényen és nagyon valószínű, hogy a szintetikus latex matracokról készülő szösszenet sem fog ezen jelentősen segíteni. Ennek a blognak márpedig a korrekt tájékoztatás lenne a célja, így elkerülhetetlen, hogy megszellőztessük egy kicsit a latex matracok nem természetes összetevőjének hátterét.

A gyakorlatban 100% kaucsuk alapú latex nincsen. Még ha nem is használunk mesterséges latexet a készítésnél, akkor is elkerülhetetlenek az olyan adalékanyagok, mint a szappan, kén, stabilizálószerek, antioxidánsok, öregedésgátlók, szilikon leválasztószerek, stb...

1932-2012: 80 éves múlt a latex matrac

Az esetek túlnyomó részében háromféle latex matracot találunk a magyar kínálatban:

MESTERSÉGES LATEX. Pontos piaci információk, adatok, statisztikák nem állnak ugyan rendelkezésre, mégis a piaci ismeretemből úgy gondolom, hogy ezek a termékek teszik ki a hazai latexmatrac kínálat túlnyomó részét. Ezeknek a termékeknek a legtávolabbi köszönőviszonya sincsen a természetességgel, kicsit lejjebb majd megvizsgáljuk a mesterséges latex alapanyagát is, a BUTADIÉN-t.

KEVERT LATEX, ami annyit jelent, hogy bár valamennyi természetes kaucsuk alapú latexet ugyan tartalmaz az alapanyag, a jelentős részét azonban mesterséges, szintetikus latex teszi ki. A világ legjobb minőségét előállító vállalat az elmúlt 80 évben kikísérletezett legjobb keverési aránya a 60-40% volt, ami 60% szintetikus latexet és 40% kaucsuk latexet jelentett.

NATÚRLATEX. Hát igen. De szép is volna, de sajnos nem az. A 100% natúrlatex sajnos több sebből is vérzik: 1., zömök, fajsúlyban nagyon nehéz 2., nem formastabil, tehát összeeshet 3., légáteresztő képessége még a kevert letexnél is rosszabb 4., korlátozott a rendelkezésre álló mennyiség.

Ezeknek fényében nem marad más a biomatracgyártók fegyverarzenáljában -csak a megtévesztés, illetve inkább a bölcs hallgatás. Ez lehet, hogy jóhiszemű -mindenki eldöntheti magában. Hogyan is néz ez ki a gyakorlatban? Egyszerű, íme egy elképzelt egy párbeszéd:

-Jó napot, biomatracot keresnék

-tessék például itt ez a latex biomatrac

-a latex az természetes anyag ugye?

-az összes biomatracunk 100% latex alapanyagból áll

Nem minden bio, ami fénylik...

Nem hazudtunk, nem vezettünk félre -valahogy azonban mégsem igaz!

FONTOS! A 100% natúrlatex és a 100% latex az nem ugyanaz, tekintettel, hogy a 100% latex matrac egyáltalán nem biztos, hogy egy gramm természetes, kaucsuk alapú latexet is tartalmaz!

"Bio: összetett szavakban az utótag életfolyamatokkal való kapcsolatát jelöli."

Ami a természetben előfordul, arra nyugodtan mondhatnánk azt, hogy bio, a legtöbb esetben ez nem is félrevezetés lenne, egyszerűen csak megtévesztő. Nézzük csak példaként a benzint. A szerves fosszíliákból alakul nyomás hatására kőolajjá, ennek finomított változata lesz a benzin. Szerves? Igen? Bio? Igen, mivel alapvetően organikus. Egészséges?

Egy ilyen anyag lesz a mesterséges, szintetikus latex legfőbb alkotóeleme: a butadién. Nem állítom, hogy mérgező, azt sem, hogy rákkeltő vagy egészségtelen. Nem állítom. Viszont azt sem állíthatom, hogy bio. Vagy amennyiben az, úgy a benzin is az, a hideghab is az, és a PVC is... De mis is ez a butadién?

A TITKOS FEGYVER:  BUTADIÉN

Már első hallásra is egy virágos zöld rét jut az ember eszébe mezítláb szaladgáló gyerekekkel, pillangók kergetőznek a pitypangok felett és tücsöknyájak szökkengetnek körülöttünk a július végi langyos fél-alkonyatban...

 

Mielőtt bárki elfogultsággal vádolna, ki kell jelentenem, hogy az alábbi definíciókat hiteles oldalakról gyűjtöttem, amennyiben az oldalak tartalma nem egyezik meg a valósággal, úgy természetesen az idézetek sem. A források minden esetben megjelölésre kerültek.

Nagyon sok esetben az eredeti alapanyagok tulajdonságai fizikai és kémiai behatásokra megváltoznak, így több esetben is megállapítható, hogy az eredetileg mérgező és rákkeltő alapanyag majd a feldolgozás során elveszíti ezen tulajdonságait. Reméljük.

Butadién

Színtelen, jellegzetes szagú, tűzveszélyes, mérgező gáz. Rendszerint cseppfolyósítva szállítják.
Fizikai adatok: olvadáspontja: -109°C, forráspontja: -4°C
Más elnevezés: buta-1,3-dién
Előfordulása a természetben: -
Előállítása: a kőolajfeldolgozás során állítják elő butánból, katalitikus dehidrogénezéssel
Reakciói:
- katalitikus hidrogénezés - halogénaddíció (reakció klórral, brómmal)
- hidrogén-halogenidek (pl. hidrogén-klorid, hidrogén-bromid) és analóg vegyületek (pl. hidrogén-cianid, víz) addíciója
- polimerizáció
- oxigénnel reagálva elég
Felhasználása: polibutadién (műkaucsuk, műgumi) előállítására
Veszélyessége: Tűz- és robbanásveszélyes, mérgező gáz. Rákkeltő hatású lehet.
Forrás: kemiakonyv.hu

A butadién főként műkaucsuk gyártására használják fel, emellett a kloroprént is butadiénből állítják elő, ez a vegyület szintén műkaucsuk gyártására szolgál. Az adiponitril (fontos műanyagipari alapanyag) gyártása is butadiénből indul ki.  (Az adiponitril megkönnyíti a nejlontermékek, festékek, gyógyszerek és növényvédő szerek előállítását (forrás: kockazatos.hu))

Főként a kőolajban található szénhidrogénekből állítják elő krakkolással. Előállítására más módszerek is léteznek. Például a Lebegyev-féle eljárás szerint etanolból állítják elő. Ezt katalizátor jelenlétében magas hőmérsékletre hevítik, ekkor hidrogén- és vízvesztéssel butadiénné alakul.
Forrás: Wikipédia

kicsit bio?

Azt hiszem nem lehet valami kicsit bio. Olyan ez, mint a terhesség vagy a szüzesség:  nem lehetünk kicsit szüzek vagy csak egy kicsit terhesek...

A kloroprén a butadién klórszármazéka, különféle műkaucsukok kiinduló anyaga. A butadién vagy pontosabban 1,3-butadién egy szerves vegyület, a legegyszerűbb nyílt láncú konjugált dién. A butadién könnyen polimerizálódik. A polimerizációját különböző katalizátorok segítik elő. Ekkor egy, a kaucsukhoz hasonló tulajdonságú termék keletkezik.
Ettől természetesen még a késztermék lehet jó, kényelmes, egészséges, károsanyag-mentes. A késztermék majd még 1000 dolgog lehet: formakövető, rugalmas, formastabil, hosszú élettartamú, stb...

Egy dolog viszont nem: BIO

Vagy ha éppen annak szeretnénk hinni, akkor talán még az is lehet, végül is ha már magunknak sem tudunk hazudni, akkor kinek hazudjunk...

Üdvözlettel:

Pálinkás László
www.matracguru.hu
www.biohome.hu